İngilizce kurulan WordPress’i Türkçe yapmakBugüne kadar böyle bir düzenlemeye hiç ihtiyaç duymamıştım. Ama bugün tam da işimi erken bitirmenin mutluluğunu yaşarken, müşteri “İngilizce’den vazgeçtim, Türkçe istiyorum” deyip Pazar akşamı son dakika golünü attı. WordPress‘i yeniden kurmadan Türkçe’ye çevirmenin bir yolu olması gerektiğini umarak nette küçük bir araştırma yaptım. Korkulacak bir şey olmadığını, sadece bir satırlık düzenleme ile bir kaç dakikamı alacak bir işlem olduğunu görünce rahatladım 🙂 Siz de böyle bir istek ile karşı karşıya kalırsanız yapacağınız işlem çok basit.

Önce Ftp ile wp-config.php dosyasını indirin ve bir editör ile açın (Ben Php üzerinde çalışırken Dreamweaver kullanıyorum).

Gelelim yapacağımız değişikliğe…

wp-config dosyasında aşağıdaki satırı bulun,

1
define (‘WPLANG’, ”);

ve aşağıdaki gibi değiştirin.

1
define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’);

Dosyayı Ftp’den tekrar attıktan sonra WordPress Admin panelinizi açın. Güncellemer bölümünde yukarıdaki güncelleme uyarısını göreceksiniz. Tedbir için veritabanı yedeğini aldıktan sonra, Update Automatically (yeni versiyonda Reinstall Now) butonuna tıkladığınızda, WordPress artık Türkçe olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir