Windows 8.1 neler getirdiWindows 8.1’in gizli kalan yenilikleri!

İlginizi Çekebilecek Yenilikleri ile karşınızda Windows 8.1
windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s6

Gizli masaüstü seçenekleri

Görev çubuğuna sağ tıklayın ve ardından Özellikler’e tıklayın. Windows 8.1’de yeni eklenen Gezinti sekmesinde “köşelerden gezinme” işlevinden direkt olarak masaüstüyle başla işlevi gibi farklı seçeneklere ulaşabilirsiniz.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s1

 

 

 

 

 

Gizli menü ve kapatma kısayolu

Windows 8’li cihazınızı farenizle kapatmanız için oradan oraya zıplamanız gerekiyor. Ancak Windows 8.1’e eklenen yeni başlat düğmesine sağ tıklayıp “Kapatın veya oturumu kapatın”a tıklayarak PC’nizi hızla kapatabilir veya yeniden başlatabilirsiniz.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s2

 

 

 

 

 

Windows 8.1 sizi rahatsız etmesin

Windows 8’in sesli uyarıları çok faydalı bir işlev, ancak cihazınızdan gece yarısı yükselen sesler sizi uyandırıp çileden çıkarabilir. Windows 8.1’deki yeni “Sessiz Saatler” işlevi sayesinde işletim sisteminin günün belirli saatlerinde ses çıkarmasına engel olabilirsiniz.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s3

 

 

 

 

 

 

Dokunmadan kontrol

Windows 8.1’in yeni Yeme – İçme uygulaması, size birbirinden leziz tarifler sunuyor. Üstelik Microsoft, yemek yaparken dokunmatik ekranı kullanmakta zorluk çekeceğinizi de düşünerek bir “tutmadan kullanma modu” işlevi eklemiş. Bu sayede sayfalar arasında dolaşmak için PC’nizin web kamerası önünde elinizi sallamanız yeterli oluyor.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s4

 

 

 

 

 

Uygulamaları baştan başlatma

Windows 8.1’de bir uygulamayı tutup aşağı doğru sürüklemek, onu artık kapatmıyor – aslında uygulamanız arka planda çalışmaya devam ediyor. Uygulamayı tamamen kapatmak için uygulamayı aşağı sürükleyin ve biraz bekleyin. Uygulamanın kutucuğunun ters döndüğünü gördüğünüzde farenin tuşunu bırakabilir veya parmağınızı kaldırabilirsiniz. Tebrikler, uygulamayı tamamen kapattınız.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s5

 

 

 

 

Her yere aynı duvar kağıdını döşeyin

Windows 8.1, masaüstü ve giriş ekranı arasındaki kopukluğu giderecek önemli bir adım atıyor: Giriş ekranı ve masaüstünüzde aynı duvar kağıdnı kullanmanız artık mümkün. Öncesinde giriş ekranınızda sadece Microsoft’un belirlediği desenleri kullanabiliyordunuz.

Ayarlar > Kişiselleştir yolunu izlediğinizde masaüstü duvar kağıdınızı seçenekler arasında en sonda göreceksiniz.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s6

 

 

 

 

 

 

Kilit ekranında slayt gösterisi

Windows 8.1, kilit ekranınızı durağan olmaktan kurtarabilir. Bilgisayar Ayarlarını Değiştir > Kilit ekran yolunu izleyin ve Kilit ekranında slayt gösterisi oynat seçeneğini etkinleştirin. Artık bunu yapmanıza izin verecek ayarları değiştirebilirsiniz.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s8

 

 

 

 

 

Yenilenen E-posta uygulaması

Windows 8.1’de en çok geliştirme Posta uygulamasında. Artık bağlantılara tıkladığınızda posta kutunuzu terk etmeden, ekranı ikiye bölerek bağlantıya göz atabiliyorsunuz. Bunun yanında artık postaları tutup farklı klasörlere bırakabiliyorsunuz.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s9

 

 

 

 

 

Uygulamalarınızı otomatik güncelleyin

Windows 8’de uygulamalarınıza güncelleme gelip gelmediğini kendiniz kontrol etmek zorundaydınız. Windows 8.1 ise bu işi arka planda gerçekleştirebiliyor. Tabi, bunun için Mağaza’yı açıp Charms çubuğundan Ayarlar’a, ardından Uygulama Güncellemelerine tıklamalı, “Uygulamalarımı otomatik olarak güncelle” seçeneğini etkinleştiremlisiniz.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s10 (1)

 

 

 

 

 

Aynı uygulamayı birden fazla kez açabilirsiniz

Aynı anda daha fazla Modern uygulamasını ekranda gösterebilen Windows 8.1, aynı uygulamanın birkaç kopyasını çalıştırmanıza da izin veriyor. Örneğin Internet Explorer 11’in ikinci bir kopyasını açıp ekranınızın ikinci yarısına yerleştirebilirsiniz. Bir IE11 simgesine sağ tıkladıktan sonra “Yeni pencerede aç” seçeneğine tıklamanız yeterli.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s11

 

 

 

 

 

Kilit ekranı için yeni uygulamalar

Windows 8’li veya RT’li bir tabletiniz varsa bu seçenek işinize yarayabilir. Windows 8.1, kamera uygulamasına kilit ekranınızdan ulaşmanıza izin veriyor. Dahası Skype çağrılarınıza kilit ekranından ulaşmanız mümkün.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s12

 

 

 

 

 

Aynı anda birden çok uygulamayı düzenleyin

Windows 8 giriş ekranında herhangi bir uygulamaya sağ tıkladıktan sonra birden fazla uygulamayı seçmeniz artık mümkün. Tek yapmanız gereken, seçmek istediğiniz kutucuklara sırayla sağ tıklamak. Bunun ardından seçili kutucukların boyutlarını topluca silebilir veya onları topluca cihazınızdan kaldırabilirsiniz.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s13

 

 

 

 

 

 

Kare kutucuklar

Kutucukları boyutlandırırken seçebileceğiniz yeni “Geniş” seçeneği, destekleyen kutucukları büyük bir kareye dönüştürmenize izin veriyor.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s14

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflarınızı düzenleyin

Yenilenen Fotoğraflar uygulaması artık temel fotoğraf düzenleme araçlarına sahip. Fotoğraflarınızı kırpmak, odak noktasını ayarlamak ve çeşitli efektler uygulamak, Fotoğraflar uygulamasıyla artık mümkün.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s15

 

 

 

 

 

Kamera uygulamasındaki geliştirmeler

Kamera uygulaması, destekleyen cihazlarda panoramik fotoğraflar çekmenize izin veriyor.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s16

 

 

 

 

 

Daha zengin eşitleme seçenekleri

Skydrive, Windows 8.1’in eşitleme seçeneklerini de geliştiriyor. Uygulama listenizi, giriş ekranınızın düzenini ve IE11 sekmelerinizi eşitlemeniz mümkün. Tek yapmanız gereken Bilgisayar Ayarlarını Değiştir ekranını açıp Skydrive > Eşitleme ayarları yolunu izlemek.,

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s17

 

 

 

 

 

 

Gelişen tüm uygulamalar ekranı

Tüm uygulamalar ekranını Windows 8.1’de giriş ekranında görünen aşağı ok simgesine tıklayarak da açabilirsiniz. Dokunmatik cihazlarda ekranı yukarıya doğru sürüklemeniz yeterli. Dahası Windows 8.1, bu uygulama listesinin sıralamasını değiştirmenize de izin veriyor. Örneğin uygulamalarınızı kullanım sıklığına göre sıralayabiliyorsunuz.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s18

 

 

 

 

 

 

Mobil ağı paylaşın

3G üzerinden mobil ağa bağlı bir cihazınız varsa, onu bir mobil hotspot’a dönüştürerek internetinizi diğer kablosuz cihazlara dağıtabilirsiniz (bunu sadece mobil ağlarda yapabilirsiniz, diğer bağlantı türlerini paylaşmak için Connectify gibi bir araçtan faydalanmanız gerekli). Bunun için Charms çubuğundan Ayarlar’a tıklayın ve Ağ > Bağlantılar yolunu izleyin. Mobil bağlantınızı seçin ve “Bu bağlantıyı paylaş” seçeneğini etkinleştirin.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s19 (1)

 

 

 

 

 

Ekran görüntüsü paylaşın

Ekranınızdaki görüntüyü başkalarıyla sıkça paylaşmak ihtiyacı duyuyorsanız (bizler gibi), Charm çubuğunu açıp Paylaş’a tıklayın, ardından ekran görüntüsünü göndermekte kullanacağınız uygulamaya tıklayın.

windows-8-1-in-gizli-kalan-20-yeniligi-s20

 

 

 

 

 

 

Kaynak : chip online

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir