Facebook Yetenek Sizsiniz’e Katıldım Virüsü SilmeMerhaba arkadaşlar bugün farkettiğim yeni bir facebook virüsü Yetenek Sizsinize’e katıldım linkine tıklayan herkesin bilgisayarına bulaşıyor ve bilgisayardaki bilgileri ele geçirmeye başlıyor. Peki tıkladığım bu facebook yetenek sizsinize katıldım virüsü nasıl silinir veya ne yapmak gerekiyor?
Adsız

Değerli arkadaşlar öncelikle linke tıkladığınız zaman google’a yüklenmiş bir dosya bilgisayarınıza iniyor ve inen dosyanın adı da “install_flashplayer13x32_50msa_aaa_aih” şeklindedir. Lütfen bu türlü bilmediğiniz dosyaları bilgisayarınıza indirmeyiniz veya indirdiyseiz de bilgisayarınıza kurmayınız. Çünkü bu dosyalar zararlı kodlarla bilgisayarınızdaki bilgileri ele geçirmektedir.

Öncelikle Denetim Masası > Program Kaldır bölümünden bilgisayarınızda olmaması gereken bir program varsa onu kaldırınız. Sonrasında bilgisayarınızı antivirüs programınızla tamamını tarayınız. Eğer antivirüs programlarınız bir şey bulmadıysa Kaspersky İnternet Security 2013 programını tavsiye ederim. Bu antivirüs ile de bir şey bulamadıysanız o vakit zararları yazılımları temizleme programı olan AdAware programını indirip son bir tarama yaparak bulduğu zararlı yazılımları silinz. AdAware programı deneme sürümü vardır. Deneme sürümü ile işinizi görebilirsiniz.

Bütün bunları yaptıktan sonra bir de kullandığınız tarayıcının eklentilerini gözden geçiriniz. Eklentilerde de göze batan ve kullanmadığınız eklentileri lütfen kaldınız. Mesela mozilla firefox kullanıyorsanız sol üst tarafta yer alan turuncu renkli bölümde Firefox yazan yere tıkladıktan sonra eklentiler diye bir sekme göreceksinizdir. O sekmeye tıklayarak szin kurduğunuz eklentiler dışındaki eklentileri kaldırınız.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Belki biraz karmaşık bir anlatım olmuştur ama anlamadığınız noktaları lütfen yorum bölümünden sorunuz. Elimden geldiğince yardımcı olacağımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir