Facebook; Yorumda Senden Bahsetti Virüsüfacebook-03-300x230Facebook üzerinde bu virüs hızla yayılmaya devam ediyor. xxxx arkadaşınız kendi yorumlarında senden bahsetti ile başlayan virüs dalgası, ilgili bağlantıya tıklamanız ile daha da büyüyor.

Arkadaşım yorumda ne demiş diye tıklayınca ilginizi çekecek bir haber görüyorsunuz. Örneğin şu an kullandıkları haber “24 Eylül Salı Suriyeli Muhalifler Türk uçağını düşürdü” haberi. Haberi okumak üzere verilen linke tıklayınca ise sizi Youtube benzeri bir sayfa karşılıyor. Video görünümlü bir resim çıkıyor karşınıza ve tıklayınca flash player güncellemesi yapmanız isteniyor.

Bu sırada indirmenizi söylediği uygulamayı indirdiğinizde siz de bu virüsün kurbanı olmuş oluyorsunuz. Bu sefer sistem otomatik olarak bu haberin altına yorum atmaya başlıyor. Hem de bütün arkadaşlarınızın ismini kullanarak. Böylece virüs yayılmaya devam ediyor.

Altı Çizili olanları Yapmayın Kurban olmamak için, Olaki Yaptınız Bastınız, ozaman çözümüde Anlatalım..

ÇÖZÜMÜ

1. Seçenek; Videoyu Açmaya çalıştığınızı Zamanın yani virüsü yediğiniz günün bir önceki Gününe Bilgisayarınızı Geri Yükleyin.. ( En kolay Çözüm )

2. Seçenek; Zararlı Uygulamayı Faceboktan Kaldırın.
– 1.
Öncelikle Facebook sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan ok tuşuna bastıktan sonra aşağıda kırmızı ile işaretlediğim “Hesap Ayarları” menüsüne girmelisiniz.
– 2. Daha sonra karşınıza çıkacak olan “Genel Hesap Ayarları” sayfasının sol kısmında yer alan “Uygulamalar” menüsüne giriş yapmalısınız.
– 3. Karşınıza Facebook hesabınıza izin verdiğiniz uygulamalar gelecektir. Çoğunlukla burada yer alan uygulama adıyla sizin yerinize etkinliklerde bulunan uygulama adı aynı olmakta. Bu nedenle öncelikle sizi rahatsız eden uygulamaları buradan bulup kırmızı ile işaretli olan “X” tuşuna basarak o uygulamaları kaldırmalısınız.

Eğer uygulama adından emin değilseniz biraz da içgüdülerinize güvenerek tehlikeli olabilecek veya reklam yayınlayabilecek uygulamaları kaldırmalısınız.

Bu 3 adımı tamamladığınızda, eğer doğru uygulamaları kaldırdıysanız, hesabınızdaki sizin yerinize yapılan paylaşımların durmuş olması gerekli.
Eğer sizin adınıza paylaşım yapmasından rahatsız olmadığınız ancak herkese görünmesini istemediğiniz uygulamalar varsa onların izinlerini ayarlamak için de aşağıdaki yöntemi kullanmalısınız.

3. Seçenek; Başlat > Çalıştır’a giriyorsunuz. Buraya “regedit” yazıyorsunuz. Açılan kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > yolunu takip ediyorsunuz. Buradaki “eagmciolnojfofmggkffclbonhleeank” gibi karmaşık harflerden oluşan satırların hepsini siliyorsunuz. Bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra büyük ihtimal sorununuz düzelmiş olacak. Eğer bu yolla çözülmüyorsa bilgisayarınızda farklı sorunlar olabilir.

4. Seçenek; Bu yöntemi kullanabilmek için bilgisayarınızda gizli dosyalarını görünür olması gerekiyor. Bunun için öncelikle bilgisayarımı açın. Solda düzenle butonunu göreceksiniz ona tıklayın. Klasör ve Arama Seçenekleri bölümüne tıklayın. Açılan pencerede görünüm sekmesine tıklayın. Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster i işaretleyin uygula>tamam deyip çıkın. Artık çözümümüzü uygulayabiliriz.

Yapmamız gerekenler :
C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions (Win 7 içinC:\Users\Bilgisayar\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions) yolunu takip edin. Buradaki Extensions klasörünün içerisindeki dosyalar Chrome’a eklediğiniz eklentileri ifade eder. Yani oradaki dosyalar reklam engelleyicisi Ad Block da olabilir, Chrome’a eklediğiniz bir tema da. Tavsiyemiz Chrome’yi kapatın. Extensions klasörü içerisindeki dosyaları masaüstünde yedekleyin. Yani oradaki dosyaları kopyalayıp masaüstünde bir klasöre yapıştırın. (Yedeğini alın) Daha sonra bu klasör içerisindeki “sfasfadsxax” isimli klasörleri silin.

5. Seçenek; Başlat > Denetim Masası > Program Kaldır’a gelin ve programlar listesinden Google Chrome’u kaldırın. Daha sonra bilgisayarımı açın. Arama sekmesine Chrome yazın. Çıkan bütün klasörleri tamamen silin. Bilgisayarı yeninde başlatın. Tekrar Chrome indirip kurun. Daha sonra bakın bakalım Chrome’den sorun düzelmiş mi.

Umarım Sorun Düzelmiş Olurda Zırt Pırt Etiketlenmekten Kurtulurum Bende 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir